Македонски народни песни/ Билбил пее во планина

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Билбил пее во планина е македонска народна песна.

Текст на песната[уреди]

Билбил пее во планина
Билбил пее во планина
моме седи во градина
Билбил моме наговара
ајде моме да пееме.
Ако мене ти натпееш
ќе ти дадам планината
ќе ти дадам планината
со се гранки, сосе буки.
Ако тебе јас натпеам
ќе ти земам градината [2х]
сосе цвеќе, сосе тебе.
Билбил моме натпеало
му ја зеде градината.
Му ја зеде градината
сосе цвеќе, сосе моме.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Надворешни врски[уреди]

Блог за македонски народни песни