Македонски народни песни/ А бре Петруш, кајметли Петруш

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
А бре Петруш, кајметли Петруш,
што ти веле твојта aрмасница,
твојта армасница, џан бела Велика,
А бре Петруш, кајметли Петруш,
што ти вели твојо ти вујко
ај ќе ојме, на града Солуна.
Да купиме тенко бело платна
да носиме на горните села
на горните села, на дојрански моми.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]

Песната е од село Коњари, Солунско.

Музика