Три години либе ние се сакавме

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Три години либе ние се сакавме либе Мариче
Лоша дума либе ние не рековме
за да се разделиме.
Сека вечер либе ти ми зборуваше либе Мариче
Ќе те земам либе јазе за невеста век да векуваме.
Кажи, кажи либе што ти се стори
та што ме заборави
Три годони станаја откако ме заљуби,
либе Стојане.
Не сум те бре либе јазе, забравило либе Мариче
Туку црна земја лице ми покрило,
та сум те забравило.
Туку црна земја лице ми покрило,
за Македонија.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Музика Блог за македонски народни песни