Сношти сакав да ти дојдам

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сношти сакав да ти дојдам [х2]
на таа слатка вечера,
на тоа вино црвено,
лудо младо бре.

Сношти сакав да ти дојдам [х2]
ситна роса зароси,
силно ветре подувна,
не можев да дојдам.

Каков јунак ти ќе бидеш [х2]
од роса да се уплашиш,
кај мене да не дојдеш,
а бре будало.

Поврзано[уреди]