Слеј се со тишината/ Утре

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Утре“

од Ацо Шопов


Да, се мина веќе и свршено се' е.
Се' ко молња денес згасна во темнината.
Пa ceгa сум море каде пустош тлее
и солза сум само в зеница истината.
Можеби за болот друго срце треба
и тагата да е лач на месечината,
можеби јас нема да се најдам себе,
можеби ... Ho слej сe, слej ce co тишината.
И заборав утре кога ќе ме скрие
и сто сонца светнат над нас во висината –
во моите очи еден зрак ќe бие,
една жива струја и дах на вистината.

Видете исто така[уреди]