По друм одам мајче

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
По друм одам мајче,
По друм лежам, аман,
Друм-перница, мајче
Друм-постела.
Сношти вечер, мајче,
Кога легнав, аман,
Кога легнав, мајче,
Сон си видов.
На раце, ле мајче,
На раце спиеше, аман,
Ми спиеше едно
Лудо младо.

Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]

Музика