Митро, Митро мори

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Митро, Митро мори,
Митро тага голема,
отруј се Митро мори
жива не ми оди.
Гола си, боса, Митро,
во жироко поле.
По жешкото сонце, Митро,
в' куќи вруќини.
Лето со лето Митро,
српот на рамо,
дете во раце Митро,
ручок на глава.

Поврзано[уреди]