Македонска народна еротска песна (22)

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонска народна еротска песна

од македонското народно творештво

Варило п..е сирење,
Дошло к..е да гледа!
Вати п..е да бега
По дрварски патишта!
Го сретнале дрвари:
- Каде бегаш, п..е црвено?
- Ме бркат к..е надрвено!


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.