Ленка пиши бела книга

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ленка пиши бела книга,
Бела книга, бела книга, црно писмо.
Ќе го праќа во Стамбола,
Во Стамбола, во Стамбола, кај брата и.
Ој, ти Спире, мили брате,
Како знаеш, како знаеш, дома да дојдиш.
Ти е болна невестата,
Невестата, невестата Анѓелина.
Јавна Спире брза коња,
Брза коња, брза коња-ал дорија.
Да ја види невестата,
Невестата, невестата Анѓелина.


PD-icon.svg Ова дело е во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е непознат/народно творештво.

Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]

Музика