Коста Солев Рацин/ Отнесете отнесете

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Отнесете отнесете“

од Коста Солев Рацин

Отнесете, откинете
коски суви, меса голи
уста пуста затворете
да не каже оти боли.

Ископајте очи црни
да гледајат не давајте
отсечете раци машки
да не заватат јунашки.


Поврзано[уреди]

Извор[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 50 години.