Коледица

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коледица и медица
И по неа Василица
Еднаш ни е во година
Како цвеќе во градина.
Коледе бабо коледе
Дај ми едно костенче
Едното за мене
Другото за другарчето.

Поврзано[уреди]

Белешка[уреди]

  • Оваа коледарска песна се пее во Битолско.