Две невесте тикве брале

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Две невесте тикве брале
Две невесте тикве брале
Куде брале, туј заспале бре.
Свекрва ги разбудила бре,
Ој невесте мрзеливке, бре
Ај станујте бре.
Невесте се разбудиле, бре
Па почнале да се карав бре
Па збориле бре.
Прва вика: Ој свекрво бре,
Ој свекрво, котрљало бре,
Друга вика: Ој свекрво бре,
Ој ти свекрве, диви вепре бре.

Поврзано[уреди]

Надворешна врска[уреди]

Блог за македонски народни песни

Музика