Дафина болна легнала

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дафина болна легнала
над глава до три доктора
болна е, болна преболна
ќе умре млада Дафина.
Мајко ле мила мајчице
повикај ми го либето
два збора да му прозборам
до срце да го изгорам.
Дури не мине година
бела руба да не носи
бела руба да не носи
и друго либе да не проси.

Поврзано[уреди]