Јово Камберски

Од Wikisource
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на автори: К Јово Камберски
(11.јануари.1923)
Видете исто така: биографија, медија, цитати.

Јово Камберски е македонски раскажувач и романсиер.

Творештво[уреди]

  • Виденија (раскази, 1974)
  • Пресуда (роман, 1975)
  • Колона (роман, 1977)
  • Пресметка (роман, 1978)
  • Празник (роман, 1980)
  • Траги (раскази, 1982)


Забелешки[уреди]


PD-icon.svg Сите дела од овој автор се во јавна сопственост во целиот свет бидејќи авторот е починат пред повеќе од 70 години.